O nas

Stowarzyszenie „Nie tędy droga” powstało w odpowiedzi na planowaną budowę A50 w ramach Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej.

To spontaniczna inicjatywa lokalnej społeczności, która została zaalarmowana niepokojącymi wiadomościami, dotyczącymi planowanych, preferowanych korytarzy transportowych, które mają przebiegać przez środek Gminy Wiązowna.

Gmina Wiązowna od wielu lat jest świadkiem potężnych inwestycji drogowych. Trwa modernizacja S17, a niedawno oddano do użytku kolejny fragment Południowej Obwodnicy Warszawy oraz autostrady A2 do Mińska Mazowieckiego. Inwestycje te od wielu lat dotykają bezpośrednio mieszkańców naszej Gminy, zmieniając trwale jej charakter, powodując wiele uciążliwości.

Wiadomość o kolejnej inwestycji, która miałaby przeciąć na pół naszą Gminę, zburzyć jej unikalny charakter, zniszczyć ogromne obszary zielone, zmobilizowała mieszkańców. Powołali oni Stowarzyszenie, którego celem jest koordynacja działań lokalnej społeczności na rzecz powstrzymania inwestycji w obecnie planowanym kształcie.

Naszym priorytetem jest obrona integralności Gminy Wiązowna, ochrona jej przyrodniczych walorów (Mazowiecki Park Krajobrazowy, obszary Natura 2000, Dolina Środkowego Świdra), a także zachowanie tych cech, które powodują, ze teren Gminy jest miejscem rekreacji nie tylko dla tutejszych mieszkańców, ale także mieszkańców sąsiednich gmin i Warszawy.

Okoliczne lasy, zwane „Otuliną Warszawy” to miejsce wypoczynku tysięcy osób, ale także schronienie dla wielu gatunków roślin i zwierząt (także tych zagrożonych). To tutaj także mieszkańcom udało się zachować wieloletnie tradycje, które łączą pokolenia. Łączy nas przeszłość, ale jako mieszkańcy tworzymy również nowe wartości.

W tym pędzącym świecie coraz bardziej brakuje nam wytchnienia, bezpieczeństwa, kontaktu z naturą, dobrych relacji z sąsiadem, wspólnych inicjatyw. To wszystko daje nam nasza Mała Ojczyzna – Gmina Wiązowna.  Dlatego zrobimy wszystko, aby ją chronić!